Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde ...
Tieto slová v našej dedinke určite všetci dôverne poznáme. Veď ktože by nepoznal najznámejšiu a na Slovensku najrozšírenejšiu fašiangovú pesničku. Málokto si však uvedomí, že jej slová nie sú úplne pravdivé. A viete prečo? Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a až sedem týždňov po nej prichádzajú turičné sviatky.
Fašiangy – symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia
Fašiangy trvajú od Troch Kráľov do Popolcovej stredy. Sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas tohto obdobia prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky. Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú hlavne na dedinách tradičné fašiangové hry.
Výnimkou nie je ani naša dedinka Omšenie. V našom regióne pri organizovaní fašiangových slávností už niekoľko rokov spolupracujú obce mikroregiónu Teplička. Vždy poslednú sobotu pred pôstom sa našou dolinou ozýva veselá ľudová hudba sprevádzaná tanečníkmi v maskách a kostýmoch.
Omšenské fašiangy kedysi a dnes
Podľa slov našich starších občanov, v Omšení dávna tradícia masiek nebola. Kedysi vraj chodievali s panákom oblečeným v slame, tzv. slamenákom a ťahali za sebou klát, ako náznak koňa. Takto to vraj bolo v dvadsiatych a tridsiatych rokoch. Potom cez vojnu fašiangy v našej dedine úplne upadli. Obnovili sa až v sedemdesiatych rokov, kedy fašiangový program robila folklórna skupina Dolina a vtedajší zväz žien.
Spomínate si, čo posledné roky spestruje u nás fašiangovú sobotu? Správne, je to pravá zabíjačka. Určite ste si mnohí pochutili na zabíjačkových špecialitkách, ako sú jaternice, klobásky, či kapusta, ktorá vraj, aby bola dobrá, musí byť nohami tlačená.
Vraví sa, že počas fašiangov je svet „hore nohami“. Najveselšie obdobie roka však strieda 40-dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají. Avšak hlavne posledné dni fašiangov sú vyplnené zábavami, pochodmi s maskami, zanieteným pitím alkoholu a lakotníckym jedením.