Dnes má meniny: Zoja
Zajtra má meniny: Zdenko
Pozajtra má meniny: Gabriela
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Kde sa vzal chlieb?

 

Prvé zmienky o chlebe pochádzajú z čias asi 10 000 rokov pred Kristom. Kváskový chlieb však  vynašli pred 8 000 rokmi v Egypte. Na proces kvasenia prišli zrejme náhodou, keď zabudli cesto dlhší čas na slnku a ono vykyslo.

Ešte v minulom storočí sa v Omšení piekol chlieb v domácnostiach a ľudia si ho často cenili nad zlato. Chlebu sa po celé stáročia dostávalo náležitých pôct a platil za základnú potravinu vo všetkých kútoch sveta.

Nástupom obchodných sietí na Slovensko sa tradičné slovenské pekárenské výrobky začali z našich domácností vytrácať. Podľa plných regálov v supermarketoch sa zdá, že sortiment je mimoriadne široký. V skutočnosti ide o rôzne obmeny toho istého - supermarketového chleba. Tieto bochníky sú vyrobené z rovnakého alebo veľmi podobného cesta, akurát v inom tvare, posypané rôznymi semienkami a dofarbené rozličným množstvom farbív. Priemyselné pekárne pri jeho zhotovovaní využívajú umelý kvas, prídavné látky a urýchľovacie procesy.

V našej úzkej doline, ktorou preteká potok Teplička od Dolnej Poruby až po Trenčiansku Teplú, má svoju tradíciu chrumkavý chlieb „Teplan“. Tento domáci chlieb je vyrábaný remeselnou ručnou výrobou už od roku 1990. V našom obchode je veľmi žiadaný. Omšenčania zjavne dokážu oceniť chuť dosiahnutú tradičnou technológiou bez pridávania zlepšujúcich prípravkov a umelých farbív.

Teší nás, že vaše chuťové poháriky vedia rozoznať domácu kvalitu od menej kvalitnej priemyselnej pekárenskej výroby. Vieme tiež, že dávate prednosť domácemu Teplanskému chlebu pred inými značkami. Preto máme pre vás dobrú správu. Odteraz u nás nájdete najlacnejší chlieb v Omšení. Už nemusíte za lepšou cenou chleba cestovať do Teplej. Chlieb „Teplan“ kúpite u nás rovnako výhodne ako v pekárni v Trenčianskej Teplej:

Teplanský chlieb 1100 g len za 1,10 eur alebo 600 g len za 0,75 eur.

 

Tešíme sa na vašu návštevu a radi vám ponúkneme to najlepšie z nášho kraja.

  

CHYSTÁME v MISSEN

Misen2021.jpg