Dnes má meniny: Zoja
Zajtra má meniny: Zdenko
Pozajtra má meniny: Gabriela
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Omšenská Baba

(668 m n.m., rozloha 36,12 ha)

 

Azda každý vie, že svoje pomenovanie dostala Omšenská Baba podľa skaly, ktorá má tvar ženy s dieťaťom. Avšak povesť o prírodnej rezervácii s piatym stupňom ochrany a skvoste našej obce Omšenie pozná málokto.

 

Ako to bolo s Omšenskou Babou?

Kedysi dávno žil v Omšení gašpar Húžva so svojou ženou Hedvigou. Nažívali v láske a svornosti až kým na Dubnické lúky neprišiel pánsky horár Martin Gabčo. Gabčo hľadal hlavného rubača a na radu richtára prišiel priamo k Húžvovcom. Prekvapila ho krása mladej Gašparovej ženy. S Gašparom sa na práci i pláci dohodol, no oči od Hedvigy odtrhnúť nemohol.

Gašpar zostával často dlho s chlapmi v hore. Darilo sa im. O toľkých peniazoch, ktoré za rúbanie zarobil, sa mu doteraz ani nesnívalo. Ale netušil, že to si ho naschvál namotáva okolo prsta horár Martin Gabčo. Kým Gašpar v hore pracoval, Gabčo mu behal za jeho mladou ženou. A veru, Hedvige sa urastený horár rovnako páčil. Ich občasné stretnutia sa premenili na každodenné, až sa do hriechu dostali.

V jeden podvečer prišiel Gašpar Húžva domov a žena mu povedala, že bude mať dieťa. Gašpar sa nesmierne potešil. Toľko túžil po potomkovi! Len čo sa dieťa narodilo, išiel veľkú novinu oznámiť v krčme a chlapom rozkázal po pálenke. Tu si ho chlapi začali doberať, či si nevšimol, že dieťa sa podobá na horára. Neveril im, ale začal dumať, že žena s ním bola posledný rok len málokedy. Aj to na neho mala málo času, jednostaj bola len pred zrkadlom. Jemu len nakazovala, čo treba porobiť. Po piatom poháriku pálenky sa dovtípil, že chlapi majú pravdu. Tí sa len uškŕňali, Gašpar im bol na posmech. Krčmárka utekala varovať Hedvigu, že sa chystá niečo zlé, že chlapi podpichujú Gašpara. Hedviga schytila dieťa a vybehla z domu do lesa za horárom, otcom chlapčeka.

Gašpar si dal v krčme ešte zopár pohárikov a zrazu s ním zatriasla zlosť ako nikdy. „Bodajže by si skamenela aj s dieťaťom, tam kde si!“  skríkol plný zlosti a hanby. Kliatba sa razom začala napĺňať.

Obloha sa zatiahla, zakvílil tuhý vetrisko, strhla sa fujavica. Kto mal citlivé srdce, aj za toho silného fujačiska začul prenikavý plač. Aj Gašpara, celkom opojeného silnou pálenkou, oblial pot strachu. A zrazu nastalo úplné ticho.

Ráno ľudia povyliezali z domov, znenazdajky uvideli pri dedine vyrastenú skalu, ktorá tu ešte zvečera nebola. A keď sa na ňu človek pozrel zo strany vrchu Langáča, zistil, že to sú skaly dve - zhrbená žena s batôžkom na chrbte s privinutým dieťaťom na prsiach. A tak tu ostali skamenené až po dnes.

 

Skúste sa niekedy vybrať na vychádzku po našej Omšenskej Babe a objavte čaro pestrej jesennej prírody.

 

 

 

CHYSTÁME v MISSEN

Misen2021.jpg