Dnes má meniny: Zoja
Zajtra má meniny: Zdenko
Pozajtra má meniny: Gabriela
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Aký je pôvod novembrových sviatkov?

 

prvý deň novembra slávime Sviatok všetkých svätých a o deň neskôr Pamiatku zosnulých. Možno vás zaujme niekoľko zaujímavostí z ich histórie.

Sviatok všetkých svätých vnímame dnes hlavne ako kresťanský sviatok, no nebolo to vždy tak. Svoje počiatky má v mytológii starých Keltov a do kresťanstva vstúpil až oveľa neskôr.

Pôvod Sviatku všetkých svätých súvisí s pradávnou mystickou tradíciou indoeurópskych národov, keď sa medzi nás mali vracať duše zosnulých. V noci z 31. októbra na 1. novembra sa druidi (keltskí duchovní) lúčili s letom patriacim bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina (zo slova ,,sam-fuin" = koniec leta).

Kedy sa Sviatok všetkých svätých objavil v kresťanskom kalendári?
Začiatky slávenia Sviatku všetkých svätých nás zavedú až do 4. storočia po Kristovi. Svätý Efrém Sýrsky (306 - 373) a svätý Ján Zlatoústy (354 - 407) už poznajú sviatok všetkých svätých mučeníkov. Tento sa slávil 13. mája, prípadne na prvú nedeľu po Turícach. Ešte aj v dnešnom gréckom kalendári sa táto nedeľa volá Nedeľa svätých.

Slávnosť Všetkých svätých sa prvý krát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Pantheon a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii, vždy Panne a všetkým svätým mučeníkom. Pápež Gregor III. zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých.
Prvého novembra sa Sviatok všetkých svätých (už nielen mučeníkov) začal sláviť v 8. storočí, najprv v Írsku, potom v Anglicku. Pápež Gregor IV. rozšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si v tento deň pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári alebo nie sú oficiálne vyhlásení za svätých.  Vznik sviatku Pamiatka zosnulých
 
Keď sa 1. november stal Sviatkom všetkých svätých, nasledujúci deň bol vyhlásený za Deň všetkých duší. V 10. a 11. storočí sa z druhého sviatočného dňa vyvinula Pamiatka zosnulých, ktorá pripadá na 2. novembra.

Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny v roku 998. Týmto spôsobom sa snažil čeliť pretrvávajúcim pohanským obradom. Vplyvom clunyjských mníchov sa spomienka na zosnulých počas 11.storočia veľmi rozšírila a v Ríme ju prijali v 14. storočí.
Aj na Slovensku má úcta k mŕtvym a s ňou spojená návšteva hrobov dávnu tradíciu. Všetci prichádzame v týchto dňoch na cintoríny, aby sme na pamiatku zosnulých zapálili sviečku či kahanček. Spomíname na blízkych ľudí, ktorí odišli z našich radov a vzdávame im úctu za všetko, čo pre nás v živote vykonali. Pretože v našom srdci zostali žiť naďalej.

 

CHYSTÁME v MISSEN

Misen2021.jpg